Sikeresen zárult a MEGOSZ első információsnap-sorozata, ahol erdészeti szakközépiskolák végzős hallgatói kaphattak naprakész ismereteket a CLIMAFORCEELIFE projekt keretében a klímaváltozásról, a magyar erdőkre gyakorolt hatásáról, továbbá az erdők kezelésének lehetőségeiről hallgathattak előadásokat.
A MEGOSZ részéről Duska József ügyvezető elnök, a WWF Magyarország részéről pedig Bódis Pál projekt koordinátor tartott előadást négy helyszínen – Szegeden, Mátrafüreden, Barcson és Sopronban – ahol több mint 200 diák vett részt.
Összefoglaló a projektről
Közép- és Kelet-Európa erdei fontos természeti erőforrások. Jelentőségük a közeljövőben tovább nő majd, nem csak a faanyag iránti növekvő igények (energiatermelés, bioműanyagok, stb.), hanem az általuk nyújtott egyre népszerűbb egészségügyi és közjóléti szolgáltatások miatt is. Az erdők azon képességét, hogy mindezen szolgáltatásokat biztosítsák a klímaváltozás fenyegeti. A jelenleg alkalmazott erdőkezelési eljárásoknak alkalmazkodniuk kell a klímaváltozáshoz, választ kell adniuk annak negatív hatásaira (mint például a szárazság, növekvő vízveszteség, talaj erózió, stb.) és hozzá kell járulniuk az erdők ellenállóképességének (reziliencia) javításához.
A projekt célkitűzései
A projekt átfogó célja, hogy javítsa az erdőkezelési eljárásokat Közép- és Kelet-Európában a klímabarát erdőgazdálkodás ösztönzésével a lakosság és a természet hasznára.
A projekt kiemelt céljai:
• A Közép- és Kelet-Európában jelenleg alkalmazott erdőkezelési eljárások és erdőgazdálkodási módszerek áttekintése a klímaváltozás szempontjából.
• Klímabarát erdőgazdálkodási és erdőkezelési eljárások bemutatása mintaterületeken 3 közép- és kelet-európai országban (Bulgária, Magyarország, Szlovákia).
• A klímabarát erdőgazdálkodási és erdőkezelési gyakorlatok beillesztése a helyi és országos szintű erdő- és természetkezelési tervekbe, valamint az Európai Regionális Fejlesztési Alap programozási dokumentumaiba.
• Klímabarát erdőgazdálkodási és erdőkezelési gyakorlatok bemutatása az erdőgazdálkodók, kutatók, természetvédelmi szakemberek számára a közép- és kelet-európai régióban.
• A tapasztalatok, eredmények megosztása erdőgazdálkodókkal más kelet-közép-európai országokban (pl. Ukrajnában)
• A klímabarát erdőgazdálkodás, az erdők szerepének és a klímaváltozás hatásainak bemutatása a lakosságnak.
forrás: Cliam4CeeLife