FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken.
Naptár

Közelgő események

MOME erdőtelepítések

A mi közösségünk nem csak beszél a fenntarthatóságról. A MOME – személyes kezdeményezésemre – két évvel ezelőtt határozta el, hogy a miénk lesz Magyarország első karbonsemleges egyeteme: a mindennapi működésünkkel járó környezeti tehertételt ellentételezzük, méghozzá új magyar erdők telepítésével.

Ehhez a vállalásunkhoz a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal, a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal kötöttünk szövetséget. Három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hozunk létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket. A saját kezünkkel, hogy mi is tanuljunk és épüljünk általuk.

A munka tavaly a Kis-Balatonnál kezdődött, s most a Dráva mentén folytódott. Ezúttal a MOME kétszáz hallgatója ragadott ásót, hogy egyetlen nap leforgása alatt harmincezer (!) facsemetét ültessen el, új jövőt adva egy közel hét hektáros földterületnek.

“A legjobb pillanat egy fa elültetésére húsz éve volt. A második legjobb pillanat – most van.”

A Kis-Balaton után ezúttal a Duna-Dráva Nemzeti Parkban ültettünk új örökerdőt, hogy ezzel ellentételezzük az egyetem mindennapi működésével járó környezeti terheket. Kétszáz hallgatónk érkezett Budapestről, hogy szerepet vállaljon a munkában – olyanok is akadtak köztük, akik nem jöttek üres kézzel.

Hét elsőéves hallgatónk (olyan srácok tehát, akik mindössze néhány hete csatlakoztak a MOME közösségéhez) magukkal hozták első egyetemi fejlesztésüket, amelyet alig két hét leforgása alatt találtak- és dolgoztak ki közösen, kifejezetten erre az alkalomra.

A Zöld bölcső névre keresztelt gyűrű növeli a frissen ültetett facsemeték megmaradási esélyét, miközben csökkenti fenntartási igényüket és költségüket a túlélés szempontjából legkritikusabbnak számító első öt évben. A teljes egészében lebomló eszköz gombafonalakat, marhatrágyát, termőföldet és speciális vadvirág magkeveréket tartalmaz, ezekkel táplálja, erősíti és gyorsítja a fák növekedését, ellenállóbá téve őket az aszályokkal szemben – így járulva hozzá egy életképesebb és klímaállóbb erdőállományhoz. Ráadás: gyűrűszerű kialakításának és a benne rejlő magkeveréknek köszönhetően még az invazív gyomnövények sem tudnak megjelenni a csemeték körül.

A Zöld bölcső biztosan fejleszthető, alakítható még, de tudok pár “innovatív” vállalkozást (köztük világcégeket), amelyek hosszú évek alatt sem jutottak el ehhez hasonló hasznosságú termékig.

Gratulálok a hallgatóinknak! Nem csak az ötlethez és a prototípushoz. Az attitűdhöz is.

forrás: Böszörményi-Nagy Gergely, MOME alapítványi elnök

Előző cikk

Jelek a favágóknak

Következő cikk

Sarkvidéki erdősítés veszélyei




(x) hirdetés
Kapcsolódó bejegyzések
Exit mobile version