A CEI-Bois közzétette 2020. évi tevékenységi jelentését, melyben az EU28 faiparának és bútoriparának (termelés, export-import, foglalkoztatottak, cégek száma, stb.) 2014-2018. adatait is ismerteti, s persze részletesen bemutatja az idén végzett érdekképviseleti munkáját.
Azok részére, kik érdeklődnek a faipar, bútoripar nemzetközi ügyei iránt, sok hasznos háttéranyagot és adatot tartalmaz ez a jelentés.
Íme az Európai Faipari Szövetség 2020. évi tevékenységi jelentése:
CEI-Bois Advocacy report 2020 (96 oldal, pdf, angol)
Ez a jelentés sok hasznos dolgot tartalmaz, amire időnként szükség lehet.
Anders Ek, a szervezet svéd elnöke (immár harmadik ciklusában van) köszöntőjében rövid áttekintést ad a jelen piaci helyzetről.
A Világbank előrejelzése szerint a Covid19 miatt a világ gazdasága 2020-ban 5,2%-kal fog csökkenni, ami a II. Vh. óta a legnagyobb visszaesés.
A faforgalom terén új fejlemény: Az emberek egyre több időt töltenek otthon és ezzel a DIY (csináld magad) tevékenység megélénkült, különösen az egylakásos épülettel bíró környékeken. Hozzátette: Ez a faanyag többlet piaci lehetőségét is jelenti, mivel ez az anyag hozzájárulhat az egészségesebb és boldogabb életterekhez. Kutatások szerint a mesterséges anyagok mennyiségének csökkentése és természetes alternatívák, például fa alkalmazása csökkenti a stressz és szorongás szintjét otthon. Marjut Wallenius, a Tamperei Egyetem (Finnország) pszichológus doktora kijelentette: “A fa pszichológiai hatással van az emberekre, és a természethez hasonló stressz csökkentő hatása van”.
Valószínű, hogy többen dolgoznak otthon, és a vállalatok kevesebbet fektethetnek az irodahelyiségekbe és az irodabútorokba.
A válság még jobban “zöld helyreállításra” irányítja a figyelmet.
Minden kétséget kizáróan kijelenthetem, hogy az európai faipar a zöld helyreállítás gerincét képezi. A fa fantasztikus építőanyag, és ha fenntartható forrásból származik, létfontosságú eszköz a klímaválság elleni küzdelemben. A fenntarthatóan kezelt erdőkből származó faépítés háromféle módon járul hozzá a légkör CO2-szintjének csökkentéséhez:
– a növekvő erdők lekötik a CO2-ot,
– hasonlóan a fatermékek is széntárolók,
– az acéllal és a betonnal, mint sokkal CO2 intenzívebb anyagokkal szembeni helyettesítés által.
2020. szeptember-novemberben a CEI-Bois és az Európai Fűrészüzemek Szervezete (EOS) közös főtitkárt és közös PR igazgatót nevezett ki.
Ezt követően kitér az anyag a közös főtitkár (Silvia Melegari) és PR igazgató (Paul Brannen) ügyére.
Megismerhetjük az 1952-ben alapított CEI-Bois-t és annak munkacsoportjait. (A FAGOSZ 1992-től 2018-ig volt tagja e szervezetnek. A jelentős hazai parketta előállítók ugyanakkor tagjai az Európai Parketta Szövetségnek, a falemez gyártók közül pedig van, amelyik kapcsolatot tart az Európai Falemez Szövetséggel.)
– Építésügyi Munkacsoport
– Tartamossági Munkacsoport
– Szociális ügyek Munkacsoportja
– Kereskedelmi Munkacsoport
– Kutatás, Fejlesztés, Innováció Munkacsoportja
A 10-23. oldalak áttekintést adnak a fafeldolozó ipar adatairól.
Az adatok a termelésre és a külkereskedelemre is a NACE (itthon: TEÁOR) szerintiek, tehát a tevékenységi csoport adatait mutatják. Bevezetésként ismertetik ennek fára, fatermékre, bútorra vonatkozó rendszerét.
Ezt követően a 2014-2018. időszak adatait ismerhetjük meg az EU28-ra
– termelésre általában és országonként, a faiparra és a bútoriparra
– EU-n kívülről importra,
– EU-n kívülre exportra,
– az import és export egyenlegére,
– végül a kiszámítható úgynevezett látszólagos fogyasztásra. (Látszólagos fogasztás = termelés + import – export, tehát nem veszi figyelembe a készletváltozásokat.)
– munkaerőre: az alkalmazotti létszám változása
– végül a cégek számára (db) is van adat.
Mindez külön a faiparra, a bútoriparra, országonként, stb.
A 24-92. oldalak pedig bemutatják a CEI-Bois 2020. évi érdekképviseleti munkáját, mely oly sokféle, hogy itt fel sem sorolom. Aki érdeklődik a nemzetközi ügyek iránt, mindenképpen érdemes ezt végiglapoznia, mert megismerheti: milyen témák vannak, voltak az asztalon 2020-ban, sőt ezek közül sok olyan is van, melyekkel a jövőben is foglalkozni kell majd.
A térkép azon országokat mutatja, melyekből vannak tagjai a CEI-Bois-nak.
– A narancssárgával jelöltek esetén a nemzeti szövetség a közvetlen tag.
– A citromsárgával jelölteknél az országokból a CEI-Bois egyes ágazati alszövetségeiben van közvetlen céges tagság, vagy a nemzeti ágazati szövetség tagja az ágazati európai szövetségnek (ahogy pl. a FabUnio/Bútorszövetség tagja az EFIC-nek, az Európai Bútoripari Szövetségnek).
Forrás: CEI-Bois