A mesterséges intelligencia segítségével elemző/felismerő szoftver célja, hogy a jövőben könnyebbé tegye a fafajok meghatározását az EUDR-nek való megfelelés céljából.
A Fraunhofer Institute for Industrial Mathematics (ITWM) kutatói a Thünen Intézettel szoros együttműködésben fejlesztik ki az automatikus képfelismerő rendszert a fafajok deklarációinak nagyszabású ellenőrzésére. A gépi tanulást alkalmazó mesterséges intelligencia célja, hogy a növekvő számú ellenőrzési megbízások miatt tehermentesítse az ellenőrzést végző személyzetet.
A projektben a kutatók kezdetben a lombosfákra, különösen a világszerte cellulózgyártás céljából termesztett ültetvényfákra összpontosítanak. A mesterséges intelligencia segítségével meghatározhatóak a fafajok a különböző szerkezetű, alakú és méretű sejtjeik alapján.
A Fraunhofer ITWM tudósai a Thünen Intézet hatalmas faanyaggyűjteményéből származó referenciapreparátumokkal addig képzik a neurális hálózatokat, amíg a mesterséges intelligencia önállóan képes azonosítani és osztályozni a fafaj jellegzetes tulajdonságait, és így felismerni az ismeretlen minta mikroszkópos képén található fafajt. Minden egyes fafajt, például nyír, bükk vagy nyárfa, külön-külön betanítanak.
szerk/ford. Tóth János, forrás: ThünenInstitute