Az EUDR-en jelenleg többen is dolgoznak: egyrészt az EU Bizottság „A világ erdeinek védelmével és helyreállításával foglalkozó többszereplős platform” szakértői csoportja jelenleg is folytatja az EUDR végrehajtásának megvitatását, anélkül, hogy fontolóra venné a halasztást.
Jelenleg a következő ütemterv van érvényben:
- Hamarosan várható a gyakran feltett kérdésekre (GYIK) adott válaszok katalógusa.
- Az iránymutatások közzétételére május végén/június elején kerülhet sor.
- Az információs rendszer második hivatalos tesztelésére nem kerül sor.
- Az információs rendszer alkalmazásprogramozási interfészének (API) kísérleti tesztelésére a nyáron kerül sor. Minden funkció elérhető lesz a teszteléshez.
- A tagállamok számára hibrid oktatást/képzést is szerveznek az induló informatikai rendszerről.
- Megkezdődött az országok teljesítményértékelése (alacsony/szabványos/magas kockázat), és párbeszédet szerveznek az Európai Bizottság és a „magas kockázatú” kategóriába sorolható országok között.
Másrészt egyre többen kérik, hogy az Európai Bizottság halassza el az EUDR végrehajtását és/vagy módosítsa magát a rendeletet; nemcsak a fafeldolgozó ipar, hanem a tagállamok is kifejezték aggodalmukat.
Janus Wojciechowski, a mezőgazdaságért felelős biztos a CEI-Bois és az EOS európai ernyőszervezetek áprilisi közös levelét, amelyben az EUDR hatálybalépésének elhalasztását kérték, von der Leyen elnök figyelmébe ajánlotta.
Mivel azonban az EUDR-rendeletet már (2023-ban) közzétették az EU Hivatalos Lapjában, bármilyen halasztáshoz új jogalkotási eljárásra lenne szükség a Parlament, az Európai Bizottság és a Tanács bevonásával.
szerk/ford: Tóth János, forrás: HolzNews (DE)
FATÁJ kiegészítés: Magyarországon 2024. április 29-ig még nem lett kijelölve az EUDR kapcsán illetékes hatóság.
A további fejleményekről folyamatosan tájékoztatni fogjuk a FATÁJ olvasóit.