A tagjaikkal folytatott széles körű konzultációt követően az Európai Faipari Szövetség (CEI-Bois) és az Európai Fűrészipari Szövetség (EOS) közzétette a 2024-2029-es ciklusra vonatkozó kiáltványát.
A kiáltvány az európai intézményeknek szól, különösen az Európai Parlament újonnan megválasztott tagjainak és a Bizottság személyzetének, beleértve az új biztosokat is. Világosan meghatározza a felelősségteljesen előállított fatermékek számos előnyét, valamint azokat az intézkedéseket, amelyeket a politikai döntéshozóknak prioritásként kell kezelniük a környezetbarát, költséghatékony, versenyképes és rugalmas uniós gazdaság megvalósítása érdekében. Végül pedig kiemeli, hogy a fa milyen módon képes az épített környezet szén-dioxid-mentesítésére.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2022/03/ceibois-eos.png)
A kiáltvány bemutatóján Sampsa Auvinen, a CEI-Bois elnöke így nyilatkozott:
„Európa élen jár az éghajlat-változási politikák és szabályozások végrehajtásában, és azon dolgozik, hogy megtaláljuk a bolygónk környezetére és a véges erőforrásokra nehezedő nyomás csökkentésének módjait. A fatermékek választásával jelentős és pozitív hatást gyakorolhatunk az éghajlatváltozásra most és a jövőben.
A fa, mint kulcsfontosságú megújuló erőforrás, újrafelhasználható és újrahasznosítható anyagok előállítására használható. A fában rejlő teljes potenciált azonban csak akkor tudjuk kiaknázni ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban, ha a politikai döntéshozók meghozzák a megfelelő intézkedéseket. Kiáltványunk világosan meghatározza, hogy milyen intézkedésekre van szükség.”
Herbert Jöbstl, az EOS elnöke csatlakozott hozzá, aki megjegyezte:
„A fenntartható faanyagok fokozottabb felhasználása számos termék előállításához, beleértve az építési és felújítási anyagokat is, helyettesítheti a szén-dioxid-intenzívebb termékeket, ugyanakkor sok esetben azzal az előnnyel is jár, hogy a termékekben több évtizedig tárolható a szén-dioxid. Az egész folyamat kulcsfontosságú környezeti előnyökkel járhat, többek között azzal, hogy évről évre egyre több CO2-t távolítanak el a légkörből és tárolnak el biztonságosan, de csak akkor, ha a brüsszeli döntéshozók megfelelő politikai keretet alakítanak ki és valósítanak meg. Ha megadják nekünk ezt a keretet, akkor mi, a fa értéklánc, meg fogjuk valósítani ezeket a nagyon szükséges előnyöket.”
A kiáltvány remélhetőleg hatással lesz a politikai döntéshozókra a következő öt évben, 2024-29-ben, amikor olyan döntéseket hoznak, amelyek hatással lesznek a fa értékláncra. A kiáltvány a következő nyolc kulcsfontosságú intézkedést határozza meg, amelyeket a brüsszeli döntéshozóknak meg kell valósítaniuk a zöld, költséghatékony, versenyképes és rugalmas uniós gazdaság megvalósítása érdekében:
1) Tudományos alapú hatás-, éghajlati és környezeti hatásvizsgálat elvégzése minden olyan új jogszabály kidolgozása előtt, amely közvetlenül, közvetve vagy potenciálisan hatással van az erdei fakészletek elérhetőségére.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/08/action1.jpg)
2) Az európai fatermékgyártó ágazat versenyképességének erősítése, beleértve a hagyományos ágazatokat, a kézművességet és a kkv-kat is, az európai beruházások előmozdításával.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/08/action2.jpg)
3) A megújuló nyersanyagok és azok stratégiai célú felhasználásra történő feldolgozása tekintetében nagy ambíciót kell szorgalmazni az európai nyílt stratégiai autonómia érdekében, ezért az elsődleges termelés kiegészítése érdekében fontos a másodlagos anyagok európai elérhetőségének növelése.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action3.jpg)
4) Tervezzünk olyan szakpolitikákat és szabályozásokat, amelyek biztosítják, hogy minden épület – függetlenül attól, hogy miből készült – a lehető legkevesebb CO2-kobocsátást okozzon építése és élettartama során, és hogy a szén-dioxid épületekben történő tárolását éghajlati előnyként ismerjék el.
Azoknak az új épületeknek, amelyek építésük és/vagy használatuk során nagymértékű CO2-kibocsátást eredményeznének, nem szabadna építési engedélyt adni. Ösztönözni kell az alacsony szén-dioxid-kibocsátású anyagok piaci elfogadását azáltal, hogy a WLC (teljes életciklus elemzés) megközelítéssel összhangban irányítják a megtestesült szén-dioxid, azaz a gyártásból, szállításból, építésből és felújításból származó együttes kibocsátás csökkentésére irányuló erőfeszítéseket.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action4.jpg)
5) Biztosítsuk a környezet- és éghajlat-, valamint az energiaügyi szakpolitikai területek közötti koherenciát, építőipar, hulladékgazdálkodás, digitalizáció, valamint az oktatás és a készségek fejlesztése.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action5.jpg)
6) Ismerje fel, hogy a felújítási menetrend folytatása mellett továbbra is támogatni kell az építőipart a megfizethető és fenntartható újonnan épített egységek iránti növekvő igény kielégítésében.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action6.jpg)
7) Lehetővé kell tenni az európai biogazdaság számára, hogy fokozza erőfeszítéseit az ellenálló és versenyképes nettó nullszaldós európai gazdaság eléréséhez való hozzájárulás érdekében, beleértve az épített környezet szén-dioxid-mentesítését is.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action7.jpg)
8) Harmonizálni kell az építési előírásokat – a fa építésben való felhasználása tekintetében -, hogy megkönnyítse a fával való építkezést több földrajzi területen, mind országos, mind európai szinten.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/09/action8.jpg)
***
Európa élen jár az éghajlatváltozással kapcsolatos politikák és szabályozások végrehajtásában, és azon dolgozik, hogy megtaláljuk a bolygónk környezetére és véges erőforrásaira nehezedő nyomás csökkentésének módjait. A fatermékek választásával jelentős és pozitív hatást gyakorolhatunk az éghajlatváltozásra most és a jövőben. A fa, mint kulcsfontosságú megújuló erőforrás, újrafelhasználható és újrahasznosítható anyagok előállítására használható.
![](https://fataj.hu/wp-content/uploads/2024/05/Manifesto00-1024x368.webp)
ÖSSZEGZÉS
A fenntartható faanyagok fokozottabb felhasználása számos termék előállításához, beleértve az építési és felújítási anyagokat is, helyettesítheti a szén-dioxid-intenzívebb termékeket, ugyanakkor sok esetben az is előnye, hogy a termékekben több évtizedig tárolják a szenet.
Az egész folyamat kulcsfontosságú környezeti előnyökkel járhat, többek között azzal, hogy évről évre egyre több CO 2-t távolítanak el a légkörből és tárolnak el biztonságosan.
Európa-szerte a legtöbb kereskedelmi célú fakivágást új ültetés vagy természetes regeneráció követi. Európa teljes erdőborítottsága növekszik – 1990 és 2015 között az európai erdők és erdős területek nagysága 90 000 négyzetkilométerrel nőtt, ami nagyjából Portugália területének felel meg.
szerk/ford: Tóth János, forrás: CEI-Bois / EOS