A németországi erdőkben egyre több a fakitermelésből származó lopás. Az ellenük való védekezés egy bonyolult folyamat. A magánerdő-tulajdonosok tehetetlenek a fatolvajokkal szemben.
“Sajnos viszonylag nehéz megvédeni magunkat” – mondta Jürgen Gaulke az AGDW erdőtulajdonosok szövetségétől. Az egyik lehetőség az, hogy GPS-nyomkövetőket helyeznek a fák törzsébe. Ezek azonnal jelentik, ha illetéktelenek babrálnak a tűzifával. A jel ezután hetekig nyomon követhető. Ez azonban idő- és költségigényes. Ezenkívül a nyomkövetőket újra el kell távolítani, mielőtt a rönköt a fűrészüzembe küldik. “A magánerdő-tulajdonosok általában ódzkodnak ettől az erőfeszítéstől” – mondja Gaulke. Inkább az egymás közötti fokozott figyelemre támaszkodnak. Az erdőtulajdonosok szemmel tartják szomszédjuk földjét. A biztonsági szolgáltatások bérlése is túl drága.
A falopások száma jelentősen megnőtt
Gaulke szerint Németországban jelentősen megnőtt a falopások száma. “Minél drágább a fa, annál több fát lopnak.” Ez egy természetes tendencia – mondta. Minden erdőtulajdonos tudna mesélni egy történetet a falopásról, de szerencsére ez még mindig nem tömeges jelenség. Az erdőtulajdonosok szövetsége szerint a lopások különösen gyakoriak Berlin környékén és Köln környékén, ahol a tűzifa ára különösen magas.
Az Ukrajna elleni háború kezdete óta az ottani ár megháromszorozódott vagy megnégyszereződött. A lopások nappal és éjszaka is előfordulnak; az autópálya melletti erdők különösen érintettek.
szerk/ford: Tóth János, forrás: ForstPraxis