Az európai fafeldolgozó iparágak nagy örömmel fogadják az Európai Parlament által ma elfogadott új uniós erdészeti stratégiát.
Az “Új uniós erdészeti stratégia 2030-ig – Fenntartható erdőgazdálkodás Európában” című dokumentum egyértelműen elismeri, hogy a fatermékek képesek a szén-dioxid tárolására és a szén-dioxid-intenzívebb anyagok helyettesítésére. Ugyanakkor ezek a fatermékek megújuló és újrahasznosítható anyagok.
A CEI-Bois és az EOS különösen üdvözli annak elismerését, hogy “a fa az egyetlen jelentős természetes megújuló erőforrás, amely képes helyettesíteni néhány igen energiaigényes anyagot, például a cementet és a műanyagot, és amelyre a jövőben nagyobb igény lesz”.
A Parlamenthez hasonlóan az európai fafeldolgozó iparágak is azon vannak, hogy a fát a lehető leghatékonyabban használják fel, tekintettel annak értékére és fontosságára a Green Deal és az EU 2050-re kitűzött szén-dioxid-semlegességi célkitűzésének megvalósításában.
Az új stratégia helyesen ismeri el, hogy a megbízható és fenntartható fakészletekkel kapcsolatos aggályok vannak, és ezt a helyzetet Oroszország Ukrajna elleni háborúja tovább súlyosbítja, ezért – a Parlamenthez hasonlóan – a fafeldolgozó iparágak is úgy vélik, hogy a helyi és fenntartható módon termelt fára lesz szükség az igények kielégítéséhez. Iparágaink az Európai Parlamenthez hasonlóan hangsúlyozzák a megbízható és fenntartható fa- és erdei biomassza-ellátás fontosságát, valamint azt, hogy az új erdészeti stratégia keretében hozott intézkedések végrehajtását követően számszerűsíteni kell a fa elérhetőségére gyakorolt hatásokat.
Emellett az új erdészeti stratégia helyesen ismeri el a fa fontos szerepét a szélesebb értelemben vett biogazdaság megvalósításában. A fa azonban csak akkor tud “optimálisan hozzájárulni a körforgásos gazdasághoz és az éghajlat-semlegességhez”, ha “erős ösztönzőkkel ösztönözzük az innovációt a fosszilis alapú anyagokat felváltó bioalapú anyagok és üzemanyagok terén”. Az európai faipar, mint az erdészeti ágazat technológiai platformjának társalkotója és társfinanszírozója, csatlakozik az Európai Parlamenthez, és “felkéri a Bizottságot, hogy dolgozzon ki átfogó, az erdészeti ágazatra összpontosító programokat, amelyek az erdészeti ágazat értékláncának különböző funkcióit és részeit érintik, és amelyekben élő laboratóriumokat is létrehoznak a legfontosabb kihívásokra adott megoldások tesztelésére és bemutatására, olyan meglévő és bevált platformokra építve, mint az erdészeti ágazat technológiai platformja”.
A jelentést üdvözölve Sampsa Auvinen, a CEI-Bois elnöke megjegyezte: “Nagyon jó látni, hogy az Európai Parlament felismerte azt a központi szerepet, amelyet az európai fafeldolgozó iparágak játszhatnak a Zöld Megállapodás megvalósításában, különösen a fa azon figyelemre méltó képességét, hogy az épített környezetben szén-dioxidot tároljon, és más, igen nagy szén-dioxid-kibocsátású építőanyagokat helyettesítsen”.
Herbert Joebstl, az EOS elnöke hozzátette: “A tagállamoknak most meg kell teremteniük a megfelelő feltételeket a teljes fenntartható erdei biogazdaság fellendítéséhez, és teljes mértékben el kell ismerniük a kitermelt fatermékekben történő fokozott szén-dioxid-tárolás és a fokozott faépítésből származó anyaghelyettesítés pozitív uniós éghajlat-változáscsökkentő hatását”.
szerk/ford: Tóth János, forrás: CeiBois 09-13
Észrevétel:
A CEI-Bois + EOS kicsit pontatlanul fogalmazott sajtóközleményében. Szeptember 13-án az Európai Parlament nem elfogadta az EU 2030-ig szóló új Erdészeti stratégiáját, hanem állást foglalt az Európai Bizottság által 2021-ben elfogadott EU Erdészeti Stratégia 2030-ig című dokumentumról. A 2022. szeptember 15-i “Az EP állást foglalt a tavalyi új, 2030-ig szóló Erdőstratégiáról” FATÁJ cikkben elérhető az EP szeptember 13-i állásfoglalása (magyarul) és a 2021. július 16-án elfogadott, 2030-ig szóló EU Erdészeti Stratégia is (magyarul) a mérföldköveket (megvalósítási terv) tartalmazó melléklettel (szintén magyarul) együtt.
E pontosítástól függetlenül persze az EP állásfoglalás örömére szolgált a CEI-Bois + EOS szervezeteknek, ahogy általában minden fával foglalkozónak.
(MM)