A Dezeen Timber Revolution sorozatának részeként ezen összeállításunkban keresztrétegelt fából (CLT) készült belső tereket mutatunk be, köztük egy színes német nyaralót és egy bérház-stílusú lakóparkot Edinburgh-ban.
Az építészek, akik egy épület szén-dioxid-kibocsátását szeretnék ellensúlyozni, gyakran választják a keresztrétegelt faanyagot (CLT), egyfajta szerkezeti tömörfát, amely rétegelt fa szelvényekből készül, és szerkezeti építőanyagként használható.
A rendszerint vörösfenyőből, lucfenyőből vagy fenyőből készült anyag növekedése során elnyeli a légköri szenet, majd azt az épületben való élettartama alatt megtartja.
A belső terekben a CLT még a szűkös költségvetésű projektek esetében is luxushatást kelthet, és könnyű, modern hangulatot kölcsönöz a helyiségeknek.
Octothorpe House, US, by Mork-Ulnes Architects
Az Octothorpe House-ban mindenütt megjelenő természetes formákat, egyedi bútorokat és organikus színeket és textúrákat a Mork-Ulnes Architects stúdió a környező oregoni sivatagi tájhoz való hasonlóságuk miatt választotta.
A kunyhó-ház amerikai gyártmányú CLT felhasználásával épült egy olyan ügyfél számára, aki “környezetvédelmi szempontból progresszív” és rugalmas kialakítást kívánt.
Tudjon meg többet az Octothorpe House-ról / Find out more about Octothorpe House ›
A vidéki Pogusch faluban található Steirereck am Pogusch étterem körüli erdőben elrejtve ez a játékos, csőszerű vendégház a rajzfilmfigurákból merített információkat.
Az osztrák Precht építészstúdió úgy tervezte, hogy belül sötétnek és hangulatosnak tűnjön, a strukturális CLT falak pedig kontrasztot képeznek a fekete padlóburkolattal és a sötét textíliákkal szemben.
Tudjon meg többet Bertről / Find out more about Bert ›
Haus am Hang, Germany, by AMUNT
A német AMUNT építészirodát különösen a CLT fenntarthatósági szempontjai vonzották ennek a Fekete-erdőben található, hegyoldalban fekvő nyaralónak a kialakításakor.
A fenntartható utazást népszerűsíteni kívánó ügyfél számára tervezett otthon a helyi fafajok által inspirált zöld árnyalatú felületeket és asztalosmunkákat tartalmaz, és az elrendezés úgy lett megszervezve, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a természetes fényből.
Tudjon meg többet a Haus am Hangról / Find out more about Haus am Hang ›
Kynttilä, Finland, by Ortraum Architects
A finnországi Saimaa-tónál található 15 négyzetméteres faház padlójának, falainak és ferde tetejének kialakításához szerkezeti CLT-t használtak.
A nyeregtetős forma egy hálószobát és egy kis konyhát foglal magába, amelyek természetes CLT falakkal rendelkeznek. A hálószoba nagy ablakából kilátás nyílik a faházon kívüli erdőre.
Tudjon meg többet a Kynttilä faházról / Find out more about Kynttilä ›
CLT House, UK, by Unknown Works
A CLT House a lucfenyő CLT-szerkezetéről elnevezett CLT House egy kelet-londoni ikerház, amelyet az Unknown Works építészstúdió átalakított és kibővített, hogy megnyissa és javítsa a hátsó kerttel való kapcsolatot.
A földszinten a fából készült falak, a tároló- és ülőhelyek minimális hátteret teremtenek a család zenei és kreatív elfoglaltságaihoz, a partikhoz és a családi összejövetelekhez.
A kombinált konyha és étkező egy élénksárga hátsó bővítményben kapott helyet, amely a kert téglával burkolt teraszára nyílik.
Tudjon meg többet a CLT House-ról / Find out more about CLT House ›
Rye Apartments, UK, by Tikari Works
A dél-londoni Rye Apartments négyszintes tömbjét a helyi Tikari Works stúdió tervezte, amely CLT-t használt a szerkezethez, és szabadon hagyta azt a lakások nyeregtetős falainak és mennyezetének nagy részén.
Ezt fenyőfából készült konyhabútorokkal, tárolóegységekkel és polcokkal kombinálták. A fafelületek kiegészítéseként borostyán- és krémszínű pöttyökkel díszített terrazzo stílusú padlóburkolat került beépítésre.
Tudjon meg többet a Rye Appartmentsről / Find out more about Rye Appartments ›
R11 loft extension, Germany, by Pool Leber Architekten
Az R11 tetőtér-bővítés egy kétszintes CLT-bővítés, amelyet a Pool Leber Architekten egy 1980-as évekbeli müncheni lakótömbhöz épített hozzá, egy sor tetőtéri teret létrehozva.
A tetőtérben a falakon, a mennyezeten és a padlón a szerkezeti faanyag látható maradt. Az anyagot szoborszerű tárolószekrények kialakítására is felhasználták, amelyek ablakos ülőhelyként is funkcionálnak.
Tudjon meg többet a Pool Leber Architektenről / Find out more about Pool Leber Architekten ›
Barretts Grove, UK, Amin Taha Architects
Az Amin Taha Architects készítette ezt a hatszintes CLT-blokkot, amely hat lakást tartalmaz, két különálló téglaépület között a londoni Stoke Newingtonban.
“A CLT azon képessége, hogy szerkezetként és befejezésként (látszó felület) is szolgáljon, megszüntette a gipszkartonozott falak, álmennyezetek, párkányok, lábazatok, csempézés és festés szükségességét; 15 százalékkal csökkentette az épület szén-dioxid-kibocsátását, az építési költségeit és a helyszínen töltött időt” – mondta a stúdió.
Tudjon meg többet a Barretts Grove-ról / Find out more about Barretts Grove ›
Twelve Houses, Sweden, by Förstberg Ling
A Förstberg Ling által tervezett Twelve Houses alapját képező CLT-szerkezetet a belső lakóterek falain, padlóján és mennyezetén végig szabadon hagyták, ami meleg és hívogató hangulatot kölcsönöz a térnek.
Az első emeleten található hátsó hálószoba a nappali dupla magasságú területére néz, amely betonpadlóval és vörösesbarna falburkolattal rendelkezik.
Tudjon meg többet a Twelve Housesról / Find out more about Twelve Houses ›
Villa Korup, Denmark, by Jan Henrik Jansen Arkitekter
Balti fenyőből készült CLT-szerkezetet használtak a dániai Fyn szigetén található otthon építéséhez, amely az egész belső térben szabadon álló CLT-paneleket tartalmaz.
A Jan Henrik Jansen Arkitekter, Marshall Blecher és Einrum Arkitekter tervezők szappannal és lúggal kezelték az anyagot, hogy a faanyagot belül könnyebbé tegyék és megvédjék.
Tudjon meg többet a Villa Korupról / Find out more about Villa Korup ›
Simon Square, UK, by Fraser/Livingstone
A hat lakásból álló Simon Square egy edinburgh-i tömegfából épült bérház stílusú lakóparkban található, és belülről szabadon hagyott szerkezeti favázzal rendelkezik.
A Fraser/Livingstone építészstúdió azt remélte, hogy a CLT belső térben való jelenléte javítja a lakók közérzetét. A cserepes növények és a semleges belső színvilág további nyugalmat biztosítanak.
“Amikor a tömör faanyagot belülről kiteszik, a faanyag által kibocsátott D-limonén bizonyítottan nyugodt környezetet teremt, a lakók szíve lassabban ver, és csökken a stressz” – mondta Ayla Riom projekttervező a Dezeen-nek.
Tudjon meg többet a Simon Square-ről / Find out more about Simon Square ›
Biv Punakaiki, New Zealand, by Fabric
A kabin betonpadlójának és alumínium burkolatának magas szén-dioxid-szintjét ellensúlyozandó, az építészstúdió Fabric a CLT-t választotta a kabin szerkezetéhez, amelyet belül szabadon hagytak.
A dupla magasságú nappaliból a lakók a mennyezetet átszúró nagy tetőablakokon keresztül felnézhetnek a mennyezetre, és a fenti csillagokat bámulhatják.
Tudjon meg többet a Biv Punakaikiról / Find out more about Biv Punakaiki ›
Az Aixopluc katalán építésziroda könnyű anyagokat használt ehhez a CLT-bővítményhez, amelyet egy hagyományos katalán házhoz épített Reus városában.
Az épületet a helyszínen kívül készítették el, és mindössze két hét alatt építették fel. A CLT használatának további előnye, hogy a szabadon hagyott CLT-belsők hőtömege segít biztosítani a kellemes belső hőmérsékletet, amikor a délutáni nap az épületet éri.
Tudjon meg többet a MAS JEC-ről / Find out more about MAS JEC ›
IJburg Townhouse the Netherlands, by MAATworks
Ezt az amszterdami városi házat úgy tervezték, hogy a fából készült skandináv házakra utaljon.
A MAATworks építészstúdió egy szögletes lépcsőház köré rendezte be, amely keresztben rétegelt fenyőfából készült, és amelyet az otthon falainak és mennyezetének kialakításához is felhasználtak.
Tudjon meg többet az IJburg Townhouse-ról / Find out more about IJburg Townhouse ›
Ez a cikk a Dezeen Timber Revolution sorozatának része, amely a tömörfa-szerkezetekben rejlő lehetőségeket vizsgálja, és azt a kérdést teszi fel, hogy a fához mint elsődleges építőanyaghoz való visszatérés egy fenntarthatóbb jövő felé vezetheti-e a világot.
szerk/ford: Tóth János, forrás: Dezeen 03-04